Hyresbostad.se i dag

Hyresbostäder i Sverige ligger i genomsnitt ute i cirka 3,5 dagar

Hyresbostäder i Sverige ligger i genomsnitt ute i cirka 3,5 dagar, vilket visar hur snabbt bostäder försvinner från marknaden.
Uppdaterat: 24. april 2026 | Först publicerad: 15. september 2023 | Skrivet av: Søren Jes Petersen

Metod

Analysen baseras på cirka 200 000 bostadsannonser som har samlats in och analyserats löpande över tid. Annonser med en publiceringstid över 30 dagar har exkluderats för att ge en mer rättvis bild av den faktiska omsättningshastigheten på hyresbostadsmarknaden.

Fördjupning

Data visar att en stor andel av alla hyresbostäder försvinner från marknaden inom några få dagar efter publicering. Detta är ett tydligt uttryck för det vi definierar som marknadsabsorption på hyresmarknaden, där bostäder snabbt tas upp av efterfrågan efter att de blivit tillgängliga.

Marknadsabsorption på hyresmarknaden kan i praktiken förstås som den tid det tar från publicering till att en bostad försvinner från marknaden.

Omsättningshastigheten är genomgående hög, särskilt i marknader med stort inflöde som Stockholm, Göteborg och Malmö.

Detta ligger i linje med analysen som visar att cirka 1 500 nya hyresbostäder publiceras varje vardag, vilket innebär att nya annonser kontinuerligt ersätter de som försvinner.

Samtidigt finns variation beroende på bostadstyp och läge. Centralt belägna bostäder eller bostäder med efterfrågade egenskaper försvinner ofta mycket snabbt, medan mer nischade objekt kan ligga kvar längre.

Vad som driver mönstret

Den korta exponeringstiden drivs av en kombination av hög efterfrågan och ett kontinuerligt inflöde av nya bostäder. I takt med att nya annonser publiceras tar de snabbt över uppmärksamheten från befintliga annonser.

Detta bekräftas i analysen om hur hyresbostadsmarknaden i Sverige fungerar, där ett centralt mönster är att utbudet är i ständig rörelse.

För den som aktivt följer lediga hyresbostäder innebär det att äldre annonser snabbt tappar synlighet, samtidigt som nya möjligheter uppstår löpande.

Extra datapunkt

En betydande andel av alla hyresbostäder försvinner redan inom 1–3 dagar efter publicering, vilket visar hur kort det praktiska responsfönstret på hyresmarknaden ofta är.

Detta förstärks ytterligare av att 77 procent av nya hyresbostäder publiceras före kl. 12, samtidigt som endast 10 procent av bostadssökande är aktiva före lunch.

Det innebär att många bostäder både publiceras och försvinner innan majoriteten av efterfrågan är aktiv.

Slutsats

Hyresbostadsmarknaden i Sverige präglas av hög omsättningshastighet, där en stor del av utbudet absorberas inom några få dagar.

Det innebär att tillgänglighet på hyresmarknaden i praktiken avgörs av timing – inte av hur många bostäder som finns.

För den som söker bostad är det därför avgörande att följa marknaden löpande och agera snabbt.

Kommentarer till analysen

Analysen baseras på annonserade hyresbostäder och omfattar därmed inte hela marknaden. I praktiken är omsättningshastigheten sannolikt ännu högre, eftersom vissa bostäder aldrig hinner publiceras öppet.

Detta hänger samman med det som beskrivs i analysen om att efterfrågan och utbud inte möts samtidigt.