SENASTE BOSTÄDER
Hyresbostad.se i dag
Nya i dag 936
Uppdaterade 24h 1 494
Notifikationer om nya bostäder 5 350
Stockholms län +48
Malmö +35
Göteborg +40
Senaste uppdatering 11 min sedan
Aktiva annonser 24 580

47 procent av alla lediga hyresbostäder publiceras mellan kl. 09.00 och 11.00 i Sverige

47 procent av alla lediga hyresbostäder i Sverige publiceras mellan kl. 09.00 och 11.00. Samtidigt publiceras 77 procent före kl. 12 och endast 1,1 procent mellan kl. 16.00 och 07.00, vilket innebär att nya hyresbostäder i praktiken endast blir tillgängliga under ett fåtal timmar varje dag.
Uppdaterat: 24. april 2026 | Först publicerad: 21. april 2026 | Skrivet av: Redaktionen

Metod

Analysen baseras på cirka 200 000 bostadsannonser som har samlats in och analyserats löpande över tid. Publiceringstidpunkter har analyserats över dygnet för att identifiera strukturella mönster i när lediga hyresbostäder faktiskt blir tillgängliga.

Fördjupning

Data visar att 47 procent av alla lediga hyresbostäder publiceras mellan kl. 09.00 och 11.00.

Det innebär att nästan hälften av dagens utbud tillkommer inom ett tvåtimmarsfönster på förmiddagen.

Samtidigt visar analyser att 77 procent av nya hyresbostäder publiceras före kl. 12, vilket innebär att majoriteten av dagens utbud blir synligt innan lunch.

Utanför detta fönster är aktiviteten mycket låg. Det framgår även av analyser som visar att endast 1,1 procent av alla hyresbostäder publiceras mellan kl. 16.00 och 07.00.

Det innebär att nästan hela dagens utbud uppstår inom ett mycket begränsat tidsfönster på några få timmar.

Hyresbostadsmarknaden fungerar därmed som ett tidskoncentrerat system – det vi definierar som responsfönster på hyresmarknaden.

Vad som driver mönstret

Mönstret drivs av hur hyresvärdar och bostadsplattformar arbetar. Publicering av nya bostäder sker främst under kontorstid, vilket gör att inflödet koncentreras till morgon och förmiddag.

Detta ligger i linje med data som visar att cirka 1 500 nya hyresbostäder publiceras varje vardag, vilket innebär att marknaden är kontinuerligt aktiv – men inom tydligt avgränsade tidsperioder.

Detta bekräftas också i analysen om hur hyresbostadsmarknaden fungerar, där bostäder löpande ersätter varandra i ett snabbt flöde.

Extra datapunkt

Den starka koncentrationen till förmiddagen står i direkt kontrast till när bostadssökande är aktiva.

Analyser visar att endast 10 procent av bostadssökande är aktiva före lunch, vilket innebär att majoriteten av efterfrågan uppstår först efter att en stor del av dagens bostäder redan har publicerats.

Detta sker i en marknad där många hyresbostäder endast är tillgängliga i 1–3 dagar, vilket förstärker det vi kallar sökandemotstånd – där många aktiviteter krävs för att nå en faktisk matchning.

Det innebär att en stor del av utbudet både publiceras och försvinner innan majoriteten av bostadssökande ens är aktiv.

Slutsats

Hyresbostadsmarknaden i Sverige präglas av en tydlig koncentration där nästan hälften av alla nya bostäder publiceras inom två timmar på förmiddagen.

Mellan kl. 09.00 och 11.00 uppstår i praktiken en stor del av dagens nya möjligheter.

Det innebär att möjligheten att få en bostad i hög grad avgörs av om man är aktiv just under detta tidsfönster.

För en konkret genomgång av hur man bör agera i detta tidsfönster, se Så hittar du bostad i Sverige – data visar exakt vad du måste göra.

Kommentarer till analysen

Analysen baseras på annonserade hyresbostäder och speglar den synliga delen av marknaden.

Vissa bostäder, särskilt i storstäder, hinner aldrig publiceras öppet innan de hyrs ut.

Detta hänger samman med analyser om att efterfrågan och utbud inte möts samtidigt, där timing är avgörande för att matchning ska uppstå.