SENASTE BOSTÄDER
Hyresbostad.se i dag
Nya i dag 936
Uppdaterade 24h 1 494
Notifikationer om nya bostäder 5 350
Stockholms län +48
Malmö +35
Göteborg +40
Senaste uppdatering 25 min sedan
Aktiva annonser 24 580

Endast 10 procent av bostadssökande registrerar sig före kl. 12 – trots att 77 procent av nya hyresbostäder publiceras före lunch

Endast 10 procent av bostadssökande registrerar sig före kl. 12, trots att cirka 77 procent av alla nya hyresbostäder publiceras före lunch. Det innebär att majoriteten av bostadssökande blir aktiva först efter att en stor del av utbudet redan har blivit synligt – och ofta hunnit försvinna från marknaden.
Uppdaterat: 24. april 2026 | Först publicerad: 28. september 2023 | Skrivet av: Søren Jes Petersen

Metod

Analysen baseras på över 50 000 registreringar från bostadssökande på Hyresbostad.se, där tidpunkter för användarnas första aktivitet har analyserats i relation till när nya hyresbostäder publiceras.

Fördjupning

Data visar att en tydlig majoritet av bostadssökande registrerar sig under eftermiddagen och kvällen, ofta efter arbetsdagens slut. Fler än 70 procent av nya bostadssökande registrerar sig således först efter kl. 15.30.

Samtidigt visar analyser att cirka 77 procent av nya hyresbostäder publiceras före kl. 12, vilket innebär att utbudet i hög grad blir synligt tidigt på dagen. Detta förstärks av att 47 procent av alla lediga hyresbostäder publiceras mellan kl. 09.00 och 11.00, vilket koncentrerar inflödet ytterligare.

Det innebär att endast en liten del av bostadssökande är aktiva när majoriteten av nya bostäder publiceras.

Detta är ett tydligt uttryck för informationasymmetri på hyresmarknaden, där tillgången till ny information i praktiken blir ojämnt fördelad över dagen.

I praktiken betyder det att många bostadssökande blir aktiva först efter att en stor del av dagens nya bostäder redan har publicerats – och i många fall hunnit försvinna.

Detta sker i en marknad där många hyresbostäder endast är tillgängliga i 1–3 dagar, vilket ytterligare förstärker effekten.

Samtidigt visar data att endast 1,1 procent av alla hyresbostäder publiceras mellan kl. 16.00 och 07.00, vilket innebär att nya möjligheter nästan inte uppstår när majoriteten av bostadssökande är aktiva.

I praktiken innebär det att majoriteten av bostadssökande konkurrerar om bostäder som redan har varit synliga en tid – inte de nyaste objekten.

Vad som driver mönstret

Mönstret tyder på att bostadssökande i stor utsträckning organiserar sitt bostadssökande vid sidan av arbete eller studier, vilket innebär att aktiviteten koncentreras till senare delar av dagen.

Detta ligger i linje med analysen om hur hyresbostadsmarknaden i Sverige fungerar, där ett centralt mönster är att bostäder snabbt absorberas när utbud och efterfrågan möts – men endast när de är aktiva samtidigt.

För den som söker lediga hyresbostäder innebär det att timing inte bara handlar om dagar – utan i hög grad om exakt när på dagen man är aktiv. Det skapar också en tydlig informationshierarki på hyresmarknaden, där vissa aktörer får tillgång till nya bostäder tidigare än andra.

Extra datapunkt

Ytterligare analyser visar att cirka 1 500 nya hyresbostäder publiceras varje vardag, vilket innebär att utbudet kontinuerligt förnyas – men inom tydligt koncentrerade tidsfönster.

Samtidigt visar data att endast 10 procent av bostadssökande är aktiva före lunch, vilket skapar ett strukturellt gap mellan utbud och efterfrågan.

Det innebär att timing på dagen i praktiken avgör om man ens exponeras för de nyaste bostäderna.

Slutsats

Hyresbostadsmarknaden i Sverige präglas av en tydlig obalans mellan när bostäder publiceras och när bostadssökande är aktiva.

Majoriteten av utbudet publiceras innan majoriteten av efterfrågan är aktiv, vilket innebär att många bostadssökande systematiskt missar nya bostäder.

Det innebär att möjligheten att få en bostad i hög grad avgörs av om man är aktiv vid rätt tidpunkt – inte bara om man söker. För en mer konkret genomgång av hur man bör agera utifrån detta kan man läsa Så hittar du bostad i Sverige – data visar exakt vad du måste göra.

Detta gäller särskilt i marknader som Stockholm, Göteborg och Malmö, där konkurrensen är hög och exponeringstiden ofta är mycket kort.

Kommentarer till analysen

Analysen baseras på registreringstidpunkter och speglar när bostadssökande påbörjar sitt sökande på plattformen.

Aktiviteten kan påverkas av arbetsmönster, tillgänglighet och prioriteringar.

Detta hänger samman med analysen om att efterfrågan och utbud inte möts samtidigt, där timing är avgörande för att matchning ska uppstå.

För den som söker bostad innebär det att det är avgörande att både förstå strukturen och följa nya hyresbostäder när de publiceras.