SENASTE BOSTÄDER
LIVE
Marknaden rör sig snabbt hela tiden – vi skickar signalerna Få besked direkt så att du kan reagera snabbt Alla hyresbostäder uppdateras löpande
Aktiva annonser 22 566
Nya i dag 722
Aktiva användare 69 549

Störstedelen av nya hyresbostäder i Sverige publiceras i storstäder

Störstedelen av nya hyresbostäder i Sverige publiceras i storstadsområden som Stockholm, Göteborg och Malmö, där en stor del av alla nya annonser är koncentrerade.
Skrivet av: Søren Jes Petersen

Störstedelen av nya hyresbostäder i Sverige publiceras i storstäder

Störstedelen av nya hyresbostäder i Sverige publiceras i storstadsområden som Stockholm, Göteborg och Malmö, där en stor del av alla nya annonser är koncentrerade.

Metod

Analysen baseras på cirka 200 000 bostadsannonser insamlade och analyserade löpande över tid, där den geografiska fördelningen av nya hyresbostäder har analyserats över hela Sverige.

Fördjupning

Data visar ett tydligt geografiskt mönster. Storstäder står för en markant större andel av nya hyresbostäder jämfört med mindre städer och landsbygdsområden.

En stor del av alla nya bostäder publiceras löpande i de största städerna, där både utbud och efterfrågan är som högst.

I mindre städer är inflödet lägre och nya bostäder tillkommer i ett mer stabilt och långsammare tempo.

Vad som driver mönstret

Mönstret hänger samman med att bostadsmarknaden i storstäder är mer dynamisk. Det finns fler hyresvärdar, en större bostadsstock och en högre omsättningshastighet i hyresbeståndet.

Det innebär att nya bostäder blir tillgängliga oftare, samtidigt som befintliga bostäder snabbt byts ut.

Extra datapunkt

Den höga omsättningshastigheten i storstäder innebär att bostäder inte bara tillkommer oftare, utan också försvinner snabbare, vilket ökar konkurrensen om tillgängliga objekt.

Slutsats

Utbudet av hyresbostäder i Sverige är geografiskt koncentrerat, där storstadsområden står för störstedelen av nya annonser.

Det innebär att nya möjligheter i hög grad uppstår i de största städerna, där marknaden är mest aktiv och konkurrensen som högst.


Kommentarer till analysen

Resultaten baseras på annonserade hyresbostäder. I praktiken är koncentrationen till storstäder sannolikt ännu högre, eftersom en del bostäder i dessa områden aldrig hinner publiceras.

Den höga efterfrågan gör att många bostäder förmedlas via nätverk eller interna köer innan de blir offentligt synliga, och därmed inte ingår i statistiken.

Samtidigt är omsättningshastigheten i storstäder högre, vilket innebär att fler bostäder byter hyresgäster över tid. Det innebär att den faktiska andelen hyresbostäder i storstäder är större än vad som framgår av de annonserade data.